پیش دبستان و دبستان پسرانه غیردولتی بنیان واحد آموزشی بنیان شعبه ای در شهر اصفهان ندارد

دریافت جایزه ملی کیفیت

احراز گواهینامه اهتمام به کیفیت در هشتمین جشنواره ملی کیفیت ایران

تابستان و سرگرمی های کودک

تابستان یعنی هوای گرم، یعنی روشن شدن کولرها و پنکه‌ها، یعنی تفریح و استراحت، یعنی تعطیلی مدرسه‌ها، یعنی سفر و... تابستان یعنی گذراندن روزهای طولانی زیر آفتاب داغ. انگار روزهای طولانی تابستان با بقیه روزها و ماه‌ها فرق دارد؛ نه فقط برای دانش‌آموزان که برای تمام افراد، همه آنهایی که برای سه ماه تابستان برنامه‌های متفاوتی طرح می‌کنند و می‌خواهند این فصل را به شکل دیگری بگذرانند.

تابستان برای دانش‌آموزان اما رنگ و بوی دیگری دارد؛ آن‌ها تابستان را طور دیگری معنا می‌کنند و می‌دانند تابستان یعنی تعطیلی درس و مدرسه، یعنی فراغت و بیکاری حالا در این روزهای تعطیل چکار باید کرد؟ این اولین پرسشی است که معمولاً به ذهن پدرها، مادرها و بچه‌ها می‌رسد، پس از آن هم گاهی تمام اعضای خانواده همراه با هم بدرستی برای گذراندن یک تابستان پربار برنامه‌ریزی می‌کنند و متاسفانه گاهی هم سه ماه تعطیلات تابستان به بطالت می‌گذرد.

ادامه مطلب...

طبیعت، فرصت خوب یادگیری

بهار فرصت خوب طبیعت‌گردی است. طبیعت یک کارگاه آموزشی بی‌هزینه است که می‌تواند برای کودکان کنجکاو بسیار آموزنده باشد.

در حالی که در طبیعت قدم می‌زنید درباره‌ی انواع گل‌ها، پرنده‌ها و درخت‌ها سؤال کنید. به طبیعت که می‌روید کاغذ و مداد رنگی را همراه خود ببرید و نقاشی کنید یا از برگ‌ها و پرنده‌ها عکس بگیرید. درخت و گل و گیاه و پرنده می‌تواند جذاب‌ترین موضوع گفت‌وگو در بین اعضای خانواده است. یادگیری، ارمغان گشت و گذار در طبیعت است و گفت‌وگوی زنده در طبیعت، آموزش را از مدرسه به باغ و صحرا می‌آورد.

تابستان پرنشاط و مفیدی را سپری کنید

تا چشم به هم بزنید امتحانات هم تمام شده است و ثمره‌ی سخت‌کوشی و تلاش خود را خواهید دید. تعطیلات نزدیک است و از همین الان باید به فکر استفاده‌ی بهتر و مفیدتر از این فرصت طلایی باشید. باید با برنامه‌ریزی دقیق و حساب‌شده از این فرصت (تعطیلات) به گونه‌ای استفاده کنید که هم به تفریح و استراحت و هم به مطالعه و آماده شدن برای شروع سال تحصیلی آینده بپردازید. تفریح و استراحت، انرژی لازم را برای ادامه‌ی راه تأمین می‌کند و مطالعه‌، شما را در حال آمادگی و به‌روز بودن نگه می‌دارد.

دانش‌آموزان عزیز! از همین امروز برای استفاده از تعطیلات به فکر باشید.

امیدوارم تابستان پرنشاط و مفیدی را سپری کنید.

 

معرفی کتاب - شش قصه از اسکار وایلد برای بچه ها

نویسنده: اسکار وایلد

رده سنی: 12-10 سال

برگردان: سعیدا زندیان

بعضی از داستان‌های این مجموعه تا امروز، بارها و بارها چاپ شده و هنوز هم خواندنی هستند. مثل داستان مجسمه طلایی؛ داستان همان شاهزاده‌ی غمگینی که بر بالای شهر ایستاده است و از آن بالا، فقر و اندوه و بیماری مردم را می‌بیند و کاری جز غصه خوردن از دستش ساخته نیست. تا این که با پرستویی مهاجر آشنا می‌شود.

شاهزاده از پرستوی مهاجر خواهش می‌کند بماند و جواهر دسته‌ی شمشیرش را برای پیرزن تنگ‌دستی ببرد که لباس‌های ملکه را گل‌دوزی می‌کند و پسرش بیمار است. همین‌طور، هر شب شاهزاده از پرستو می‌خواهد تکه‌ای از طلا و جواهراتش را برای یکی از مردم فقیر شهرش ببرد. این کار ادامه پیدا می‌کند تا این‌که دیگر چیزی برایش باقی نمی‌ماند.

مجسمه‌های طلایی، نماد آگاهی و بیداری است. او می‌بیند فقر، تنگ‌دستی و بیماری مردم، به دلیل ثروت‌اندوزی، تجمل و خودخواهی‌های عده‌ی دیگری از مردم شهر است. مجسمه از این نابرابری رنج می‌برد.

اسکار وایلد در همه‌ی داستان‌های این مجموعه، بر علت فقر و بیماری مردم دست می‌گذارد و سرانجام، راه‌حل این گره کور را در عشق به مردم معرفی می‌کند. اسکار وایلد در این داستان‌ها، کاری می‌کند تا چشم قهرمان داستان‌هایش به روی واقعیت باز شود. بعد از آن، قهرمان‌ها از خودخواهی دست می‌کشند و به دیگران عشق می‌ورزند.

در داستان دیگری از این مجموعه، وقتی شاه جوان از کار سخت بردگان کشتی آگاه می‌شود و می‌بیند برده‌ها ته آب فرستاده می‌شوند تا برای تاج‌گذاری او مروارید صید کنند، از هرچه جواهر و مروارید است، بیزار می‌شود.

داستان‌های زیبای این مجموعه، با قلب آدم‌ها حرف می‌زنند. به آن‌ها نشان می‌دهند اگر از خودخواهی‌هایی که دارند، دست بکشند و به دیگران عشق بورزند، می‌توانند به‌جای فقر و تنگ‌دستی و بیماری، سلامتی و نشاط ببینند. خواندن این داستان‌ها درون آدم‌ها را قلقلک می‌دهد.

داستان‌های غول خودخواه، بلبل و گل سرخ، دوست فداکار، شاهزاده‌ی خوش‌حال، موشک شگفت‌انگیز و پادشاه جون، همه و همه خودخواهی‌هایی را نکوهش می‌کنند که اگر خوب دقت کنیم، به احتمال زیاد بخشی از آن‌ها در درون ما هم هست. بیان داستان‌ها از زبان چکاوک و موشک شگفت‌انگیز، جذاب و هیجان‌انگیز است. از آن‌جا که این داستان‌ها با اخلاق سروکار دارند و بر ویژگی‌های درونی آدم‌ها دست می‌گذارند، هرگز کهنه نمی‌شوند و برای همه‌ی  نسل‌ها خواندنی و مفید هستند.

معرفی کتاب - اسکندر و شاه چین

نویسنده: حسین فتاحی

رده سنی: 9-7 سال

تصویرگر: کمال طباطبایی

 اسکندر، پادشاده مقدونیه علاقه ی زیادی به کشورگشایی دارد. او پس از لشکرکشی های بسیار به سرزمین چین می رسد. کشور چین از لشکری بزرگ و قدرتمند برخوردار است و پادشاهی مهربان و دانا کشور را اداره می کند. اما فرمانروای کاردان چین به جای جنگ، با خرد و تدبیر اسکندر را راضی به صلح و دوستی می کند.

اثر بازآفرینی از یکی از قصه های جوامع الحکایات است که در شکلی جدید با زبانی ساده و روان بازگو می شود. داستان درباره پادشاهی دانا و قدرتمند است که راضی به خرابی کشور و کشته شدن سربازانش نیست. قصه ای که چهره زشت جنگ را به چالش می کشد.

داستان طرحی قدم به قدم دارد که در هر قدم نوعی شگقتی ایجاد می کند. تصاویر گویا و هماهنگ با متن به کشش و جذابیت کتاب کمک می کند.

داستان اخلاقی – تاریخی که برای کودکان دبستانی مفهوم، زیبای صلح و اثرات منفی جنگ را به خوبی بیان می کند. آشنایی با یکی از تجربه های مفید بشر در به کار گرفتن تدبیر می تواند سبب رشد اجتماعی مخاطب شود.

 

برای تقویت خلاقیت در کودکان از آن‌ها بپرسید: «‌چه می‌شد اگر؟»

مت ریشل از کودکان می‌پرسد«چه می‌شد اگر» و از این تمرین و بازی برای نوشتن کتابش، لولوی فراری، بهره می‌گیرد.

نویسنده: مت ریشل

مترجم: جعفر غلام‌زاده

 

ادامه مطلب...

معرفی کتاب «حماسه‌های ایرانی» و «نیاکان ما»

چهار جلد از مجموعه‌ «حماسه‌های ایرانی» به همراه چهار جلد از مجموعه «نیاکان ما» به قلم جمعی از نویسندگان منتشر شده‌اند.

 به گزارش ایسنا، علی باباجانی با کتاب «دلاور دلوار»، عباس جهانگیریان با کتاب «پسر نان و نمک»، ابراهیم حسن‌بیگی با کتاب «سورنا» و داوود امیریان با کتاب «حماسه آغاز می‌شود» در پروژه «حماسه‌های ایرانی» که کار تصویرگری آن را گروهی از تصویرگران بر عهده داشته‌اند، در پروژه «حماسه‌های ایرانی» همکاری کرده‌اند.

«حماسه‌های ایرانی» پروژه‌ای از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است که با دبیری  مهدی میرکیایی در دست اجراست.

 

ادامه مطلب...

مهارت های کودکانه

مهارت نقاشی کردن مهارت اوریگامی مهارت برش زدن مهارت نوشتن

خلاقیت بچه هایتان را با این روش ها تقویت کنید

تعاریف متفاوتی در مورد خلاقیت وجود دارد اما عمده این تعاریف معتقدند که خلاقیت به تولید چیزی می انجامد که اصیل و ارزشمند و نو است.

خلاقیت، نوآوری است؛ یعنی فرد بتواند افکار و اندیشه ها را با هم ترکیب کند و مفهومی نو خلق کند. تعاریف متفاوتی در مورد خلاقیت وجود دارد اما عمده این تعاریف معتقدند که خلاقیت به تولید چیزی می انجامد که اصیل و ارزشمند و نو است. منتهی خلاقیت مجموعه به کارگیری چند قوه است؛ هوش، پشتکار و توانایی تفکر متفاوت، مجموعا به خلاقیت  می انجامد. کودکان معمولا همه اینها را در کنار هم دارند اما در مسیر خلاقیت شان ممکن است با موانعی روبه رو شوند که خیلی زود قوه خلاق شان ضعیف شود


اغلب ما دوست داریم آدم های خلاقی باشیم. وقتی پدر و مادر می شویم هم دلمان می خواهد فرزندان خلاقی تربیت کنیم، عصر حاضر هم چیزی جز این از ما نمی خواهد. ابزاری به نام خلاقیت که نگذارد کودکمان از قافله پرشتاب تکنولوژی عقب بمانند.

 ما چند تمرین ساده برای افزایش خلاقیت کودک تان پیشنهاد می کنیم.

ادامه مطلب...

معرفی سایت کودکانه

در این سایت سرگرمی هایی از قبیل کتابخانه ، بازی، انجمن، کاردستی، چیستان برای کودکان و نوجوانان در نظر گرفته شده است.برای استفاده از مطالب این سایت میتوانید روی عکس زیر کلیک فرمایید.