پیش دبستان و دبستان پسرانه غیردولتی بنیان واحد آموزشی بنیان شعبه ای در شهر اصفهان ندارد

دریافت جایزه ملی کیفیت

احراز گواهینامه اهتمام به کیفیت در هشتمین جشنواره ملی کیفیت ایران

خلاقیت بچه هایتان را با این روش ها تقویت کنید

تعاریف متفاوتی در مورد خلاقیت وجود دارد اما عمده این تعاریف معتقدند که خلاقیت به تولید چیزی می انجامد که اصیل و ارزشمند و نو است.

خلاقیت، نوآوری است؛ یعنی فرد بتواند افکار و اندیشه ها را با هم ترکیب کند و مفهومی نو خلق کند. تعاریف متفاوتی در مورد خلاقیت وجود دارد اما عمده این تعاریف معتقدند که خلاقیت به تولید چیزی می انجامد که اصیل و ارزشمند و نو است. منتهی خلاقیت مجموعه به کارگیری چند قوه است؛ هوش، پشتکار و توانایی تفکر متفاوت، مجموعا به خلاقیت  می انجامد. کودکان معمولا همه اینها را در کنار هم دارند اما در مسیر خلاقیت شان ممکن است با موانعی روبه رو شوند که خیلی زود قوه خلاق شان ضعیف شود


اغلب ما دوست داریم آدم های خلاقی باشیم. وقتی پدر و مادر می شویم هم دلمان می خواهد فرزندان خلاقی تربیت کنیم، عصر حاضر هم چیزی جز این از ما نمی خواهد. ابزاری به نام خلاقیت که نگذارد کودکمان از قافله پرشتاب تکنولوژی عقب بمانند.

 ما چند تمرین ساده برای افزایش خلاقیت کودک تان پیشنهاد می کنیم.

ادامه مطلب...

معرفی سایت کودکانه

در این سایت سرگرمی هایی از قبیل کتابخانه ، بازی، انجمن، کاردستی، چیستان برای کودکان و نوجوانان در نظر گرفته شده است.برای استفاده از مطالب این سایت میتوانید روی عکس زیر کلیک فرمایید.

تبریک نوروز 1396

گشت گرداگرد مهر تابناک ایران زمین                روز نو آمد و شد شادی برون زندر کمین
ای تو یزدان، ای تو گرداننده‌ی مهر و سپهر          برترینش کن برایم این زمان و این زمین

عید نوروز مبارک

آموزش مهارت های زندگی به کودکان با داستان-داستان سوم

موضوع سوم: چه طور اسباب بازی هایش را به اشتراک بگذارد

شاید بزرگ ترین مشکل والدین با بچه های شان در روزهای تعطیل مهمان ها و البته اشتراک گذاری اسباب بازی ها بین بچه ها باشد. از این فرصت استفاده کنید و این داستان ا برای کوچولوی تان بخوانید.

کتاب « لاکی نوبتی بازی می کند » از سری کتاب های سفید


یک روز صبح لاکی از خواب بیدار شد و از اتاقش بیرون دوید و از پله ها پایین آمد و به آشپزخانه رفت. مامان و مامان بزرگ داشتند صبحانه می خوردند. مامان لاکی گفت : « چه خبره ؟ خیلی سر حالی. » لاکی پرسید : « یعنی نمی دونین امروز چه روزیه ؟ » بابا چشمکی به مادر زد و گفت : « بذار فکر کنم. یه روز خاص ، روز پدر ؟ ! » مامان پرسید : « روز مادر ؟ ! » لاکی گفت : « نه ، نه ، تولد منه ! یادتون رفته ؟ ! » مامان دستی به سر لاکی کشید و گفت : « چطور ممکنه ما فراموش کنیم ؟ تو لاکی یکی یکدونه مایی امروز عصر می خواهیم برایت جشن بگیریم. » 


ادامه مطلب...

آموزش مهارت های زندگی به کودکان با داستان - داستان دوم

موضوع دوم :  چطور اشتباهاتش را قبول کند

گاهی اوقات بچه ها بازی گوشی هایی می کنند که به خاطر ترس از سرزنش شدن آن را گردن دیگری می اندازند. این داستان کمک می کند بچه ها درباره اشتباه های شان واقع بینانه تر برخورد کنند و بدانند در این مواقع چه کار باید انجام دهند.

اصل این داستان از کتاب « تقصیر من بود ! » از سری کتاب های سفید است که با کمی تغییرات نوشته شده.

موشی می دانست که نباید در خانه توپ بازی کند اما او و برادر کوچکش موش موشی می خواستند بدانند آیا توپ پلاستیکی نوی آن ها می تواند آن قدر از زمین بالا بپرد که به سقف برسد یا نه. موشی به موش موشی گفت : « باید حتما آن را امتحان کنیم ! البته فقط یک بار. سه ، دو ، یک ، جانمی ... ! » توپ کوچولو هوا رفت و به سقف هم رسید ! اما وقتی به زمین خورد دوباره هوا رفت و این بار درست به طرف گلدان نازنین مامان موشی رفت ؛ همان گلدان زردی که خال های قرمز داشت. جرینگ ! رنگ از روی موشی پرید و فریاد زد : « وای ، نه ! » موشی به موش موشی گفت : « زود باش ! باید قبل از برگشتن مامان شیشه خرده ها را جمع کنیم. » اما موش موشی نمی توانست از جایش تکان بخورد. توی حوضچه بزرگی از آب گیر افتاده بود. موشی دست دراز کرد و موش موشی را از آب بیرون کشید. زیر لب غر می زد : « من هم عجب شانسی دارم ! چرا همه بلاها سر من می آید ؟ » موشی حوله آورد و موش موشی را خوب خشک کرد. بعد گل ها را توی پارچ گذاشت و شروع کرد به جمع کردن شیشه خرده ها. موشی خاک انداز پر از شیشه خرده را زیر تختش مخفی کرد. « گلدان لعنتی ! وقتی مامان بفهمد خیلی عصبانی می شود ! شاید دیگر به ما پنیر خوشمزه ندهد. اگر اجازه ندهد تلویزیون تماشا کنیم چی ؟ یا ... یا ... » اما تنبیهی سخت تر از این هرگز به فکر موشی نمی رسید. با خودش گفت : « اصلا به مامان نمی گوییم ! اما اگر از ما پرسید گلدان کجاست چه بگوییم ؟ » 

ادامه مطلب...

آموزش مهارت های زندگی به کودکان با داستان- داستان اول

آموزش لازم را درباره مهارت های زندگی برای کودک تان فراهم کنید و چه ابزاری بهتر از قصه برای آموزش.

چرا که آموزش به کودکان باید همراه با کاری باشد که لذت کافی را به کودک منتقل کند . 

نگران نباشید ما هر هفته داستانی را برای شما عنوان میکنیم .

فقط یادتان باشد بعد از قصه گویی با او درباره آنچه برایش خوانده اید صحبت کنید و سوال هایی از فرزندتان بپرسید. ما به شما می گوییم بهتر است چطور از کودک درباره این قصه ها سوال کنید و روی چه نقطه های از ذهنش دست بگذارید.

موضوع اول :  چطور به دیگران کمک کند

برای کودکان یکی یکدانه امروزی ، گذشتن از خواسته های خود به خاطر دیگران آسان نیست. تک فرزندهایی که زیاد در چنین موقعیت هایی قرار نمی گیرند ، شاید دیرتر از بچه های دیگر با مفهوم کمک به دیگران و کار خیر کردن آشنا شوند اما با کمک این داستان ، می توانید ذهن فرزندتان را درگیر این موضوع کنید.

این داستان برداشت آزادی از کتاب « فرانکلین و هدیه سال نو » نوشته پالت بورژواست.

خرگوش کوچولو از سال نو خیلی خوشش می آید. او از هدیه دادن و هدیه گرفتن هم خوشش می آید. شاگردان کلاس آقای جغد در آخرین ماه هر سال برای بچه های بی سرپرست هدیه هایی تهیه می کنند. این اسباب بازی ها می توانند نو باشند یا این که از وسایل خودشان باشد که چون خوب با آن بازی کرده اند ، سالم مانده اند.

ادامه مطلب...

ایده آل گرایی محض را کنار بگذارید

همه ما می خواهیم فرزندانمان هر کاری را به بهترین نحو انجام دهند. اما هنگامی که ما اقدام به تکمیل یا مرتب کردن کارهای آنها می کنیم ، ناخواسته اعتماد به نفس آنان را تضعیف می کنیم.«کارین ایرلند» نویسنده کتاب «عزت نفس را در کودکان بالا ببرید» و هم درمقام یک مادرمی گوید:«چنانچه ما محلهایی را که او فراموش کرده تمیز کند، دوباره تمیز کنیم یا پیشخوان آشپزخانه را دوباره دستمال بکشیم، در واقع به کودکمان گفته ایم که او به اندازه کافی آن کار را درست و خوب انجام نداده است. متاسفانه کودکان به راحتی باور می کنند به اندازه کافی شایستگی ندارند.

 بار دیگر که می خواهید کار کودکتان را اصلاح کنید، از خود بپرسید:

 1- آیا این موضوع حیاتی است یا به سلامتی مربوط است؟

 2- آیا این موضوع تا 10 سال دیگر به همین نحو باقی خواهد ماند؟

 چنانچه جوابهای شما منفی است- یعنی چنانچه آن کار ، مسئله مهمی نیست- بگذارید کارها را به همان نحو انجام دهد. مطمئناً کمک به کودک برای کسب مهارتهای زندگی، قسمت بزرگی از وظیفه والدین است . اما تنها یک قسمت از وظیفه آنان را تشکیل می دهد . ارتباط عاطفی بین شما و کودکتان بسیار مهمتر از این موضوع است که مثلاً وقتی او میز را می چیند، چنگال را در جای درست خود قرار داده است یا نه؟

داستان - گربه خیابانی

آن روز با پدرش در پارک قدم می‌زد. همیشه گربه‌هایی که از اطرافشان می‌گذشتند نظرش را جلب می‌کرد و گاهی گربه‌ها به‌سرعت از کنار پایش فرار می‌کردند. دورتر پسری را دید که داشت با گربه‌ای بازی می‌کرد. تعجب کرد و از پدر پرسید: «چه‌طور این گربه را اهلی کرده؟»

پدر: «کمی به رفتار پسر نگاه کن و ببین چه کار می‌کند.»

بچه‌گربه میومیوکنان این بار به مهرداد نزدیک شد. مهرداد برخلاف همیشه آرام به سمت گربه خم شد و گربه احساس امنیت کرد. چند دقیقه‌ای سرگرم گربه شد. با او حرف زد. نمی‌خواست از گربه جدا شود. به یاد داستان شازده کوچولو افتاد: «وقتی به چیزی علاقه‌ پیدا کنی، جدا شدن از آن خیلی سخت می‌شود.» پدرش گفت: «معمولاً این گربه‌ها را کسی نوازش نمی‌کند و نازشان را نمی‌کشد. با حوصله و وقتی که برایش گذاشتی به تو علاقه پیدا کرده است. حیوانات نیاز به مراقبت و توجه دارند. آن‌ها محبت انسان را خوب احساس می‌کنند.»

آسمان پاییزی داشت کم کم تاریک می‌شد. مهرداد کمی سردش شده بود. آیا بچه‌گربه به او علاقه پیدا کرده بود؟ راستی! در این شب‌های سرد پاییزی این بچه‌گربه‌ها کجا می‌خوابند؟

پدر، مادر، کمی هم به من گوش کنید / معرفی کتاب

نویسنده: علی صاحبی

تصویرگر: رامک پژمان‌پور

انتشارات سایه سخن

«بگو مگو» مشتمل بر مباحثی در خصوص نحوه‌ی رفتار با فرزندان در خانواده است. این مباحث در دو بخش تدوین شده است: گفتاری صریح درباره‌ی رفتار گستاخانه و مراحل مقابله با رفتار گستاخانه و طرز عمل  شامل تک‌والدی و رفتار گستاخانه، والدین شاغل و رفتار گستاخانه، رؤیارویی با رفتار گستاخانه‌ی فرزندان بزرگ‌سال و... .

مؤلف در این کتاب رهنمودهایی برای مقابله با تندروی‌ها و گستاخی‌های کودکان فراهم آورده است. هم‌چنین شیوه‌های ارتباط با کودکان را به تفصیل شرح می‌دهد. کتاب با چند پرسش و پاسخ به پایان می‌رسد.

منبع:  :   www.kanoon.ir

تغذیه دانش آموزان

تغذیه دانش آموزان در مدرسه چگونه باشد؟

سال‌ هایی که کودک در مدرسه ی ابتدایی می ‌گذراند، از نظر تغذیه دوره مهمی است، زیرا رشد کودک در این سنین ادامه دارد، اگرچه سرعت رشد او کمتر از سال‌ های اول زندگی است، ولی باید توجه داشت که هر مرحله از رشد، وابسته به مرحله قبل بوده و مرحله بعد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

اصولا دانش‌آموزان به 3 وعده غذایی اصلی و 2 میان‌ وعده در طول روز نیاز دارند و باید از تمامی گروه‌های غذایی شامل شیر و لبنیات، گوشت و حبوبات، سبزیجات، میوه‌جات و گروه نان و غلات مصرف کنند و تعادل و تنوع غذایی در این سنین مهم است.

تغذیه باعث رشد و تکامل بچه ها می شود و همچنین در سلامت آن ها نقش بسیار مهمی دارد. این مسئله در هنگام مدارس ممکن است دچار مشکلاتی شود که باید با دقت حل شوند چرا که در صورت بی توجهی می تواند باعث بروز بیماری های مختلفی در فرزند شما شمود.

وعده ی صبحانه، نقش بسیار موثری در سلامت جسمی و فکری دانش‌آموزان دارد.

ثابت شده است که بچه هایی که صبحانه می‌خورند در مدرسه تمرکز بیشتری دارند و قدرت یادگیری شان بالاتر است. صبحانه نمی‌خورند حافظه کوتاه مدت شان صدمه می‌بیند و تمرکزشان در کلاس کم است. صبحانه باید قندهایی که به صورت فوری جذب می‌شوند مانند آب میوه ها، عسل و مربا و همچنین مواد قندی را که دیرتر جذب می‌شوند مانند نان و کیک صبحانه دارا باشد.

اهمیت صبحانه

صبحانه یکی از اصلی ترین وعده های غذایی روزانه کودک است. بچه ها یی که صبحانه نمی خورند دارای ضریب هوشی پایین تر و قدرت یادگیری و یادآوری کمتری هستند.


ادامه مطلب...